Prof. Kazım Çokoğullu

Özgeçmiş

Gitarist ve besteci Kâzım Çokoğullu’nun son çalışması olan geleneksel Türk Müziği düzenlemeleri; Klasik Gitar ve Yaylı Orkestrası için Beş Türkü Düzenlemesi, Klasik Gitar ve Klasik Kemençe için Türk Müziği Düzenlemeleri ve Klasik Gitar için Bir Beste ve İki Türkü Düzenlemesi isimleriyle Eğitim Yayınevi tarafından 2022 yılında basıldı. Kariyeri boyunca İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Akbank Gitar Festivali, Yıldız Teknik Üniversitesi Gitar Festivali,Odtü Gitar Günleri,Türkiye Gitar Buluşması, ASEG (Doğu Avrupa Gitaristleri Birliği) gitar buluşması gibi önemli festival ve konser salonlarında solo resitaller verdi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Orkestra Akademik Başkent ile konçertolar seslendirdi. 2016 yılında Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşen 10. Türkiye Gitar Buluşması’na davet edilen sanatçı, burada Okay Özdağ’ın gitar konçertosunun ilk seslendirilişini Bilkent Üniversitesi Konser Salonunda Orkestra Akademik Başkent ile gerçekleştirdi ve bu eser 2018 yılında Çağsav tarafından Türk Gitar Konçertoları ismiyle yayınlandı. Klasik gitar, klasik kemençe ve vurmalı çalgılardan oluşan Sırnağme grubu ile gerçekleştirdiği, geleneksel Türk Müziği repertuarından meydana gelen seçkilerin sanatçı tarafından gruba düzenlenmesiyle oluşan Meyler Süzülsün albümü, 2015 yılında Anadolu Müzik tarafından yayınlandı. Çokoğullu’nun Tanburi Mustafa Çavuş’un Şarkısı Üzerine Fantezi isimli bestesi ise, 2013 yılında Çağsav firması tarafından basılan ve Türk bestecilerin solo gitar eserlerinden meydana gelen karma albümde yer aldı. 2012 yılında Sırnağme grubu ile Selanik’teki uluslararası ISME kongresine katıldı ve burada bir dizi konserler vererek ülkemizi temsil etti. 2008 yılında ünlü Amerikan besteci Elliot Carter’ın yüzüncü doğum günü kutlamaları için düzenlenen “Focus” isimli konserler serisinde New Juilliard Oda Müziği Topluluğu ile New York Peter Jay Sharp konser salonunda konserler verdi. Ülke çapında düzenlenen yarışmalarda birincilik ödülleri de kazanan sanatçı, henüz 21 yaşındayken klasik müzik dergisi Andante tarafından yapılan röportajda “geleceğin yıldızı olarak” nitelendirildi.

İlk klasik gitar derslerini Mehmet Gürgün ve İbrahim Kayaalp’denalan Çokoğullu, yurt içi ve yurt dışında da birçok ustalık sınıflarına katılmış ve Carlo Domeniconi, Roland Dyens, Marco Socias, Carlos Barbosa-Lima ve Ricardo Moyano gibi önemli müzisyenlerle çalışmıştır. 2007 yılında Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinden Kağan Korad’ın öğrencisi olarak mezun olmuş ve aynı yıl, dünyanın en önemli müzik okulları arasında gösterilen New York’taki The Juilliard School müzik ve sahne sanatları okulunun yüksek lisans programını çok nadir verilen tam burs ile kazanmıştır. Burada iki yıl boyunca dünyaca ünlü gitarist Sharon Ibin ile çalışmış ve 2009 yılında mezun olmuştur. Ardından 2010 yılında girdiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanatta Yeterlik programını 2013 tarihinde Prof. Dr. Selen Bucak’ın danışmanlığında başarıyla tamamlamıştır.

Çokoğullu ayrıca New York’taki yüksek lisans eğitimi boyunca Eczacıbaşı Vakfıve Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim gören başarılı sanatçılara verilen Ahmet Ertegün Vakfı burslarını da almaya hak kazanmıştır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarında 2011-2020 yılları arasında, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, İcra Sanatları Fakültesinde de 2020 yılından itibaren öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan sanatçı, gitaristlik ve bestecilik kariyerine aktif olarak devam etmektedir.