İpek Yolu Orkestrası

Burak TÜZÜN – Orkestra Şefi

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nı Prof.Server Ganiev’in keman sınıfından mezun olarak bitiren sanatçı, Sami Hatipoğlu ile teori, Alfred Mişurin ile orkestra şefliği çalıştı. Anadolu Üniversitesi tarafından gönderildiği Çaykovski Moskova Devlet Konservatuvarı’ndaki altı yıllık öğrenimi esnasında Rusya Devlet Sanatçıları Orkestra Şefi Prof.Leonid Nikolaev, Besteci Prof.Yuri Butsko ve Müzikolog Prof.Dr.Margarita Karatıgina sınıflarında öğrenim görerek Opera ve Senfoni Şefliği ile Müzikoloji bölümlerinde lisansüstü derecelerini aldı. Bu süreçte Eczacıbaşı Kültür ve Sanat Vakfı tarafından da desteklendi. 2004-2011 yılları arasında kuruluşunu gerçekleştirdiği Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın Şefliğini ve Genel Müzik Yönetmenliğini yaptı. Verdiği konserler, gerçekleştirdiği projeler, yaptığı kayıtlar ve yeni repertuvar icraları ile olumlu eleştiriler alan Tüzün, ulusal nitelikli ödüllere layık görüldü. Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Çaykovski Moskova Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası, Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Bilkent Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile yayınlanmış kayıtları bulunan Burak Tüzün Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Profesör unvanı ile çalışmakta ve Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası Genel Müzik Yönetmenliği görevini yürütmektedir.

Graduated from Hacettepe University Ankara State Conservatory of Prof. Server Ganiev’s violin class, Tüzün studied theory with Sami Hatipoğlu and conducting with Alfred Mishurin. Sent by Anadolu University, in the six years of education at the Moscow State Tchaikovsky Conservatory, he studied with the Russian State Artists, Symphony Maestro Prof. Leonid Nikolaev, Composer Prof. Yuri Butsko and Musicologist Prof. Margarita Karatigina, finishing his graduate studies in the Department of Opera and Symphony Conducting as well as in the Department of Musicology. In this process, he was supported also by the Eczacıbaşı Culture and Art Foundation. Between 2004-2011, he was the Founding Conductor and General Music Director of the Anadolu University Symphony Orchestra. Tüzün has been nationally awarded and recognized for his concerts, projects, records and new repertoire performances. The artist has albums recorded with Hacettepe University Symphony Orchestra, Tchaikovsky Moscow State Conservatory Symphony Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Presidential Symphony Orchestra, Mersin University Academic Chamber Orchestra, Anadolu University Symphony Orchestra, Bilkent University Symphony Orchestra and Eskişehir Metropolitan Municipality Symphony Orchestra. Currently, Tüzün works as a Professor at Hacettepe University Ankara State Conservatory and he is the General Music Director of the Hacettepe University Symphony Orchestra.

Demet Akkılıç

1984 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarına girdi ve Prof. Semra KARTAL’ın öğrencisi oldu.

1989 yılında solist seçma sınavını kazanarak C. Saint Saens “Hayvanlar Karnavalı” ve 1994 yılında F.Liszt Piyano konçertosunu Konservatuvar Gençlik Senfoni Orkestrası eşliğinde çalmaya hak kazandı. 1994 yılında H.Ü: Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan okul ve bölüm birincisi olarak mezun olan Demet AKKILIÇ “Prof.İhsan DOĞRAMACI Üstün Başarı Ödülü” ve “Öğrenci Bilim ve Teşvik Ödülü”ne layık görüldü. Aynı yıl Sedat-Güzin GÜREL başarı ödülünü aldı.

1996 yılında Bursa  Senfoni orkestrası ile sezon açılış konserinde L.van Beethoven 5. Piyano konçertosunu seslendirdi.

1999 yılında Almanya Detmold Müzik Yüksekokulu tarafından açılan sınavda başarılı bulunarak Prof. Jean-Efflam BAVOUZET’in sınıfına kabul edildi.2002 yılında eğitimini “Pekiyi” derece ile tamamlayarak yurda döndü.

2003-2004 Öğretim yılında H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı “Sanatta Yeterlik” programına kabul edilen ve çalışmalarını Prof. Semra KARTAL’la sürdüren AKKILIÇ 2006 yılında eğitimini başarıyla tamamlayarak mezun oldu.

2007 yılında Hacettepe Üniversitesinin “Sanatta Teşvik Ödülü”ne layık görülen AKKILIÇ, 2008 yılında girdiği Doçentlik sınavında başarılı olarak bu unvanı kullanmaya hak kazanmıştır.

Sanatçı yurtiçinde başta Ankara, İzmir, İstanbul, Eskişehir, Bursa, Afyon, Antalya’da  ve yurtdışında  Moğolistan, Rusya, Gürcistan, Almanya, İspanya, Macaristan’da resital, oda müziği ve orkestra solisti olarak pek çok konserler verdi. TRT Kurumu için çeşitli kayıtlar yaptı. İdil Biret, Verda Erman, Ayşegül Sarıca,  Alain Lefevre gibi önemli piyanistlerin ustalık sınıflarına katıldı.

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde F.Liszt Piyano Konçertosu ile  Macaristan’ın Eger, Debrecen, Budapeşte, Miskolc şehirlerini kapsayan başarılı bir konser turnesi yapmıştır.

Prof. Demet Akkılıç halen H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Müzik Bölümü Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.